Talisker Viskisi Güncel Fiyatı

Dünya da her yörenin kendisine has birçok ürünü ve özelliği bulunur. Bu özellikler kimi zaman tarihi ile kimi zamanda ürettikleri ile ön plana çıkar. Dünya da bazı şeyler vardır ki evrensel olarak kabul edilir. Bunlardan birisi de içki olmaktadır. İçki insanların büyük bölümünün tükettiği bir içecek olmaktadır. Yıllar boyu yerleşen bilgi ve birikimler sonucunda da her bölgenin kendisine ait içkisi bulunur. Bu içkiler ilgili bölgeyi maddi, manevi ve tarihi yönden anlatan ürünler olmaktadır. Bugün insanlar tarafından en fazla tüketilen içkilerden birisi Viski olmaktadır. Viskinin tarihi 1400’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Viski özellikle Britanya bölgesinde bilinen, üretilen ve popüler olan bir ürün olmaktadır. Viski ile ilgili üretim yapan ve benimsenen 3 farklı ülke bulunur. Bu ülkeler İskoçya, İrlanda ve ABD olmaktadır. Tarihsel olarak bakıldığında ana memleketi ise İskoçya olmaktadır. Viski farklı üretim tarzı ile bilinen ve sert olması ile de sürekli tercih edilen bir içki türü olmaktadır. Viski türünde üretim yapan birçok marka bulunur. Bu markalardan birisi de talisker olmaktadır. Talisker marka içki Türkiye de de satışı olan bir içki olmaktadır. Ülkemizde talisker viskiyi sürekli tercih eden belirli bir grup bulunur. Talisker marka viskinin fiyatları da her sene değişim gösterir. Peki, Talisker Viskisi Güncel Fiyatı nedir?

İçindekiler

Viski Nedir?

Viski Britanya bölgesinde ortaya çıkan ve tarihi 1400’lü yıllara kadar uzanan bir içki türüdür. Viskinin hammaddesini arpa, buğday ve çavdar oluşturmaktadır. Viskinin diğer içkilerin üretim şeklinden belli başlı farklılıkları bulunur. Votka mısır, arpa, buğday ve çavdarın damıtılması ile üretilir. Ayrıca votka üretim aşamasında meşe fıçılarda dinlendirilir. Bu dinlendirme aşaması uzun süreleri kapsamaktadır.

Viski Nasıl Üretilir?

Viskinin üretimi uzun ve meşakkatli bir süreç sonucunda olmaktadır. Viskinin üretim aşamasında gerçekleşen süreçler ise;

  • Maltlama
  • Lapalama
  • Fermantasyon
  • Damıtım
  • Olgunlaşma

Olmaktadır. Maltlama aşamasında arpalar 3 gün boyunca su dolu tanklara koyulur. Ardından çimlenen arpa taneleri yere serilir. Amaç arpaların filizlenmesidir. Bunun sonunda da filizlenen arpalar kurutulur. Kurutulduktan sonra da lapalama işlemi başlar. Lapalama işleminde amaç arpanın içindeki şeker nişastasını dışarı çıkarmaktır. Lapalama işleminde ortaya çıkan sıvı fermentasyon aşamasına geçirtilir ve amaç alkolü oluşturmaktır. Damıtım ve olgunlaşma aşamasında ise karamel renklendirmesi ve dinlendirme yapılır.

Talisker Viski Hakkında

Talisker viski bir İskoç viskisi olmaktadır. İskoçya’nın Sykep adasında üretilmektedir. Ayrıca dünyanın en iyi 10 viski markası arasında olmaktadır. 10 yıllık bir tarihi bulunur ve en sert viskiler arasında kabul edilir.

Talisker Viski Fiyat

Talisker viskin markası Türkiye de de satışa sunulmuş olan bir içkidir. Bu talisker markasının fiyatı da her sene değişir. Son düzenleme ile belirlenen talisker viskisi güncel fiyatı ise;

  • 70’lik single malt 360 lira
  • 70’lik single skye malt 355 lira
  • 70’lik 10 single malt 415 lira

olmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir