Yamaç Paraşütü Güncel Fiyatı 2020

İnsanlar son zamanlarda aktivitelere büyük önem göstermeye başlamışlardır. Kendi karakterlerine uygun ve sevecekleri işlere ve zevklere yönelmeye hızlıca giriş yapmışlardır. Bazı insanlar ise korkularını yenmek ve onların üstüne gitmek ister. Korktukları şeyi başarmak onları mutlu ve başarılı kılar. Çoğu spor dalı gibi birden fazla aktivite mevcuttur. Bunlar tehlikeli, eğlenceli, gizemli gibi kategorilere sahiptirler. Cesaret ve tutku isteyen bazı tehlikeli ama insana heyecan veren sporlardır. Yamaç paraşütü ise buna örnek verilebilecek bir hava sporudur. Bu spora ilginin artması nedeniyle yamaç paraşütü fiyatı oldukça merak konusu olan bir soru işaretidir.

İçindekiler

Yamaç Paraşütü Yapmak Nasıl Hissettirir?

Tehlikenin yanında adrenalin sunan bir hava sporu olduğundan dolayı oldukça gizemlidir. İnsana korku hissi ve başarabilme arzusu sunmaktadır. Heyecanlı bir spor olduğu için insanda tutku derecesinde pozitif ve olumlu etkiler doğurur. Maceracı ve kendinden emin bir hava içerisine sokar insanları. Kuşlar kadar özgür olduklarını hissettirir onlara. Hayata bakış açılarını değiştirmeye bile etkendirler.

Daha mutlu ve huzurlu hissetmelerine neden olur. Gökyüzünün eşsiz ve görünmeyen kısımlarını görmelerini sağlayarak ruhen iyi olma hali sunar onlara. Yamaç paraşütü yapmak bir alışkanlık haline gelir zamanla ve insanlara sorumluluk ve güven duyguları aşılar. Kendilerini özel ve değerli hissetmelerine yardım eder.

Yamaç Paraşütü Fiyatı

Her ürünü etkileyen bazı faktörlerin mevcut olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Yamaç paraşütü fiyatı da bazı etkenlerden etkilenmektedir. Hayatın her anında olduğu gibi kullanılan malzemenin kaliteli olup olmaması, bulunduğun ortamın konumu, bu spor dalı için sunulan hizmetler fiyatı değiştirir. Farklı fiyat seçenekleri mevcuttur. Verilen hizmet ve kalitesine göre fiyat artmakta veya azalmaktadır. Kimi yerlerde 500 olan fiyatlar kimi yerlerde 700 veya daha fazla imkanlar sunularak verilmektedir. Yani tam bir fiyat söylemek doğru değildir. Fiyat almak için aramak gerekebilmektedir.

Yamaç Paraşütü Yapan Kişilerde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Zor bir spor çeşidi olduğundan dolayı herkes tarafından kolayca yapılmamaktadır. Kişinin taşıması gereken bazı özel şartlar ve kişilik özellikleri mevcuttur.

Bu özelliklere şunlar örnek verilebilir:

 • Kişide merak duygusu ağır basmalıdır.
 • Kişi yeterli bilgi birikimine sahip olmalıdır.
 • Tehlikeli durumlara karşı ne yapması gerektiğini bilmelidir.
 • Telaş ve endişeyle zıt bir spor olduğu için telaş ve endişeye kapılabilen bir yapıda olmamalıdır.
 • Kurallara uyumlu bir yapıda olmalıdır.
 • Bu heyecan verici spora karşı kalp gibi sağlık sorunları teşkil edebilecek yapılar tercihen uzak durmalıdır.
 • Yükseğe karşı korku içinde olunmamalı ve cesur olunmalıdır.
 • Rüzgarı ayarlamada teknik olarak becerikli olmalıdır.
 • Kendinden emin ve tecrübe sahibi olmalıdır.
 • Gereken ortam ve araçlara sahip olunmalıdır.
 • Kullanılan araçlar hakkında teknik bilgilere ve kullanımlarına karşı yeterli donanıma sahip olmalıdır.
 • Sabırlı bir yapıya sahip olunmalıdır.

Bu gibi özelliklere sahipseniz yamaç paraşütü fiyatı araştırmalarına başlayarak kendinize yeni kazanım ve heyecanlar yaratabilirsiniz. Korkularınızı yenmeye de önemli bir adım için tercih edilebilir değerde bir spor dalıdır.

Tecrübe Olmadan Yamaç Paraşütü Yapamaz Mıyım?

Tecrübesiz ve bilgisiz bir insanın yamaç paraşütü yapması oldukça tehlikeli ve risk faktörüdür. Uygun bilgi ve tecrübeye sahip değilsek tek başımıza bu işi yapmaktan uzak durmalıyız. Fakat bu bizim o işi ve o heyecanı yaşayamayacağımız anlamına gelmemektedir. Yanımızda uzman ve bilgi sahibi sorunlu kişiler tarafından bu sporu beraber yapmak mümkündür. Beraber bu sporun yapılması daha güvenli ve gönül rahatlığında olmamıza büyük katkı sağlar. Hem de hayallerimizi gerçekleştirme arzumuzdan geri kalmamamıza yardımcıdır.

Yamaç Paraşütünde Hangi Malzemeler Kullanılıyor?

Yamaç paraşütlerinde kullanılan kaliteyi yamaç paraşüt fiyatı etkileyen bir unsurdur. Yamaç paraşütleri kaliteli malzemelerden yapılmalıdır.

Kullanılan bazı malzemeler şunlardır:

 • Kuşların da uçmasına en önemli etken olan kanatlar,
 • Kanatları tutma kapasitesi yüksek olan ipler,
 • Oturmak için uygun yer,
 • Güvenliği sağlama amaçlı kemerler,
 • Taşıyıcı kolonlar,
 • Tehlikeli bir duruma karşı bulunması gereken yedek paraşütler,
 • Sağlam ve dayanıklı yapıda üretilmiş baş yapımıza uygun bir adet kask,
 • Uygun koruyucu ekipmanlardan meydana gelen giysiler ve gözlükler,
 • Rüzgarın yönünü anlayabilmek ve belirleyebilmek için yardımcı aletler.

Güvenli bir yamaç paraşütü yapmak istiyorsak malzemelere ve güvenlik önlemlerine son derece özen göstermeliyiz. Doğru ürün tercihleri yaparak eğlencemizi sonrasında acıya bırakacak kötü etkenlerden uzak tutmalıyız.

Yamaç Paraşütü Ne Zaman Tercih Ediliyor?

Yamaç paraşütleri genelde hava durumuna bağlı yapılar oldukları için hava durumu tercihlerde oldukça önemlidir. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yapılma oranı artış göstermektedir. Fakat diğer mevsimlerde de yapıldığı bilinmektedir. Uygunsuz hava şartları ve yağmur, kar gibi etkenler tehlikeye yol açabilirler. Bu yüzden kötü havalar da genelde tercih edilmediği gibi yamaç paraşüt fiyatı bile değişim göstermektedir.

Yamaç Paraşütleri Nerelerde Daha Sık Yapılmaktadır?

Genelde tatil alanlarında sık tercih edilmektedirler. Bunun için uygun yükseklik ve konuma sahip olunması gerekmektedir. Türkiye gibi yerlerde de son zamanlarda sık sık yapılmaya ve tercih edilmeye başlanmıştır. Türkiye’ de Bursa, Antalya, Kayseri, Pamukkale, İzmir, İstanbul, Elazığ, Eskişehir gibi birbirinden değerli ve güzel şehirlerimizde yamaç paraşütleri yapılmaktadır. Diğer ülkelerde ise İsviçre, Fransa veya Almanya gibi ülkelerde de son derece popüler ve tercih edilerek yapılan spor yerleridir.

Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

​​​​​​Yetişkinler kendi fikirlerinde ve kararlarında özgürlerdir. Yamaç paraşütü yapmak için yaş sınırı 16 olarak belirlenmiş ve kabul edilmektedir. 16 yaşından küçük ve bu sporu denemek isteyen kişiler vardır. Bu kişiler için eğer 16 yaşından küçük ise aile onayı almak gerekmektedir. Bu dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

Yamaç Paraşütü Kimlere Yasak Bir Spordur?

​​​​​​Ciddi ve uçmasına engel olabilecek türden bir sağlık problemi olan veya yaşayan kişilere yasaktır. Bir diğer yasak olan kişiler ise hamile kadınlardır. Hamile kadınların bu sporu yapması tehlikeli ve yasaktır. Uçaklarda dahi belli bir ayı geçmiş hamile kadınların uçuş iznine izin verilmemektedir.

Bu kendileri ve bebeklerinin sağlığı için alınmış bir önlemdir. 16 yaş sınırı gibi sınırların altında bulunan ve aile onayı verilmemiş kişilerin de uçuşuna izin verilmemektedir. Bilgisiz ve tecrübe sahibi olmayan kişiler için de tek başlarına uçuş yasakları vardır. Yanlarında güvenli ve bilgili personeller eşliğinde uçuş yapabilirler. Astım gibi kronik hastalık tablolarına sahip bireylerin de uçuşuna izin verilmemektedir.

Kilo faktörü de bu spor dalı için oldukça önemli bir etkendir. Eğer fazla kiloya sahip bir bireyseniz maalesef uçuş yapamazsınız. Bu yamaç paraşütü sporunda 100 kilo ve üzeri bir kilonuz varsa sizlere de uçuş imkanı verilmemektedir. Bunlar uçuşu yasak kılan değerli ve sizi düşünerek alınmış hayati önem oluşturabilecek kurallar bütünüdür.

Yamaç Paraşütü Çeşitleri Var Mıdır?

​​​​​​Elbette ki paraşüt çeşitleri mevcuttur. Bizler paraşüt ve çeşitlerini sıkça araştırırız. Serbest paraşüt türü vardır. Bunun yanında yamaç paraşütü gibi birçok çeşitleri mevcut olmakla beraber bazı farklılıklar gösterir. Yamaç paraşütü serbest olana göre havada uzun süre kalmayı sağlar. Daha fazla yükselebilme eğilimindelerdir. Daha hızlı havalanır ve daha kolay yönlendirilebilir imkanlar gibi faydalar sunmaktadırlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir