Doğu Ekspresi Güncel Fiyatları

İçindekiler

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi bütçeye dost fiyatları ile İstanbul’dan yola çıkar ve Kars’a kadar gider. Ve bu arada, Türkiye’nin en güzel yerlerinin bazılarından geçer. Hangi sezon Doğu Ekspresi seyahati yapıyor olursanız olun,  pencereden seyredeceğiniz manzara her zaman çarpıcıdır ve Türkiye’nin alternatif bir gezi deneyimi için şiddetle tavsiye edilir. Agatha Christie’nin cinayet romanına da konu olan Doğu Ekspresi, kitaptan sonra olmasa da filmi çekildikten sonra uzun bir süre oldukça tepki toplamıştı. Hatta birçok insan güzel bir rotada yer alan bu tren yolculuğuna çıkmamayı tercih etmişti. 2010’lı yıllardan sonra ise bu rota tekrar canlanmış ve oldukça popüler hale gelmiştir.

Doğu Ekspresi özellikle herkesin görmesi gereken ve 24 saat içinde 11 farklı ilden geçen güzel ve unutulmaz manzaralarıyla hafızaya kazınacak bir tren yolculuğudur.

Her gün 18: 00’de İstanbul’daki Haydarpaşa Terminali’nden hareket eden Doğu Ekspresi, ertesi gün 18:30’da Kars Tren İstasyonu’na varmaktadır; bu, yolculuğun 24 saatten uzun sürdüğü anlamına gelir. Bir uçuş daha hızlı olsa da, bu trene binmenin asıl amacı, Türkiye’nin başka türlü şahit olamayacağınız köşelerini görmenize olanak tanıyan daha nostaljik bir seyahat deneyimini yaşamaktır.

Doğu Ekspresi İçin Bilet Nereden Alınabilir?

Doğu Ekspresi için tren biletini iki farklı yoldan alabilirsiniz. Buraya tıklayarak TCDD sistemi üzerinden online olarak bilet alabilirsiniz veya yetkili bilet satış noktalarından satın alabilirsiniz. Ayrıca 444 82 33 numaralı telefonu da arayarak Doğu Ekspresi tren bileti temin etme şansınız vardır.

Doğu Ekspresi Fiyatları

Doğu Ekspresi Vagon Türü İnternetten Bilet Fiyatı Gişeden Bilet Fiyatı
Pulman Kişi Başı Güncel Fiyatı 47 Türk Lirası 48 Türk Lirası
Örtülü Kuşetli Kişi Başı Fiyatı 63,5 Türk Lirası 64,5 Türk Lirası
Yataklı Çift Kişi Güncel Fiyatı 117 Türk Lirası 118 Türk Lirası
Yataklı Tek Kişi Fiyatı (İki kişilik oda tek kişiye kapanıyor) 187 Türk Lirası 188 Türk Lirası

Uyarı: Eğer kalkış ve iniş yerleriniz ara durak ise Doğu Ekspresi bilet fiyatları ucuzlamaktadır.

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri ve Fiyatları

Doğu Ekspresi treninde yolculuk için seçebileceğiniz 3 farklı seyahat vagonu bulunmaktadır. Bunlar sırayla Pulman vagon, yataklı vagon ve örtülü ve kuşetli vagondur. Pulman vagon en az tercih edilen vagon çeşididir. 2+1 düzeninde koltuklardan oluşmaktadır. Pulman vagonun avantajı çok bulunması, ucuz olması ve koltuklar arasındaki mesafenin geniş olmasıdır. Örtülü kuşetli vagon dört kişilik koltuklu Kompartımanlardan oluşuyor. Bu koltuklar istenildiği zaman ranza haline dönüştürülebiliyor ve böylece sizin için yatak oluyor. Size özel temiz nevresimler veriliyor ve böylece yatağınızı kendiniz düzenleyebiliyorsunuz. Örtülü kuşetli vagonu en çok dört kişilik gruplar tercih ediyor. Eğer böyle bir grubunuz varsa çok keyifli zaman geçireceğinize emin olabilirsiniz. Örtülü kuşetli vagonun en büyük dezavantajı maalesef çok hızlı bir şekilde tükenmesi. O yüzden elinizi çabuk tutmakta fayda var. Yataklı vagon iki kişilik bölümlerden oluşuyor bu yüzden ikili arkadaşlar için güzel bir tercih olabilir. Bölümün içinde sizin özel kullanımınıza sunulmuş masa, buzdolabı ve lavabo mevcut.

Doğu Ekspresi Hangi Vagon Daha İyi?

Eğer iki kişiyseniz yataklı vagon iyi bir tercih gibi dursa da örtülü kuşetli vagon da göz önünde bulundurulması gereken seçeneklerden birisi. Yataklı vagonun avantajı kendi lavabosuna, masasına ve buzdolabına sahip olması fakat yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagonun genişlikleri aynı. Yataklı vagonda maalesef sadece bir kişi manzarayı izleme şansına erişebiliyor, örtülü kuşetli vagonda ise iki kişi manzarayı izleyebiliyor. Bu durumun sebebi yataklı vagonunun bir tarafında buzdolabı ve lavabonun bulunması. Örtülü kuşetli vagondan bilet alırken 4 bileti de almayı unutmayın. Aksi durumda tanımadığınız insanlarla birlikte dar alanda seyahat etmek zorunda kalabilirsiniz. Sonuç olarak sizin eşyanızın fazlalığına ve manzara izleme tutkunuz gibi çeşitli faktörlere göre hangi vagonun daha iyi olduğu değişiklik gösterebiliyor.

Doğu Ekspresi Kızlı Erkekli Seyahat Mümkün mü?

Doğu Ekspresi treninde yataklı vagon bölümünde kızlı erkekli seyahat edebilirsiniz. Bu konuda size kimse karışamayacaktır. Örtülü kuşetli vagonda ise 4 kişilik kompartımanın tüm biletlerini satın almazsanız kızlı erkekli karışık bir şekilde kalma şansınız maalesef ki yok. Bu durumda uyku saati geldiğinde kadınları ve erkekleri farklı vagonlara transfer ediyorlar. Tabii gündüz saatlerinde birlikte seyahat edebiliyorsunuz. Örtülü kuşetli vagonda aynı kompartımanın 4 biletini de satın alırsanız kızlı erkekli bir şekilde seyahat etmenizde bir engel yoktur. Size tavsiyemiz iki veya üç kişilik bir grupsanız dördüncü bileti indirimli tarife ile almanız.

Doğu Ekspresi Biletleri Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Doğu ekspresi treni biletleri trenin hareket gününden 30 gün önce satışa çıkarılıyor. Fakat bazı durumlarda tüm biletler tur şirketleri tarafından satın alındığı için biletler satışa çıkmadan tükenmiş olabiliyor. Bu tarz durumlarda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Doğu Ekspresi trenine ekstra vagon ekleyip yeni biletler satışa çıkarabiliyor. O yüzden sefer gününden 15 gün öncesine kadar bilet satışını arada kontrol etmekte fayda var.

Doğu Ekspresi Biletleri Saat Kaçta Satılıyor?

Doğu Ekspresi tren biletleri maalesef belli saatler aralığında satışa çıkmıyor. Bazen sabah sekizde satışa çıktığı gibi gece onda da satışa çıktığı olabiliyor. O yüzden satış tarihi geldiğinde gün içinde sık sık Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları sitesini ziyaret edip bilet kontrolü yapmakta fayda var.

Doğu Ekspresi’nin Tarihçesi

İlk gece yolculuğu, 1936’da ilk kez Ankara’dan doğuya doğru gider. Toplam 1.944 km olan Doğu Ekspresi yolculuğu on bir şehirde durur. 1930’larda, demiryolları altın çağlarına ulaşmıştı ve yaklaşık 2.846,2 km hat çoktan tamamlanmıştı. Doğu Ekspresi’nin inşaatı 1924’te başladı ve 1927’de Kayseri’ye ulaştı ve 1930’da Sivas’a ve 1936’da Çetinkaya’ya ulaşıncaya kadar inşa edilmeye devam etti. Ünlü tren hattının Kars’a kadar uzanan yolculuğu ancak 1962 yılında tamamlanabildi.

Günümüzde yolculuk, güzel İzmit Körfezi boyunca başlayan ilk doğal şov ile İstanbul ve Gebze sınırları dışında seyahat ederek geçen kırk beş dakika civarında başlıyor. İzmit’e ulaştıktan sonra tren, güzel Sakarya ovasından geçer, dağlık bölgeler Eskişehir yolunda görsel izlerini devam ettirmeye başladığında manzara Arifiye’de çarpıcı bir şekilde değişinceye kadar sürer. Tren, birçok göz alıcı geçitten geçer ve Anadolu Platosu’na en iyi görüntülere sahne olan Bilecik’e ulaştıktan sonra renklerin büyülü dünyası sizi daha fazla etkiler.

Doğu Ekspresi Ankara’da Dizel Lokomotif’le Yola Devam Eder

Sabaha kadar, tren seyahatini seven gezginler Türkiye’nin başkenti Ankara’ya ulaşırlar; bu noktada tren elektrikten dizel lokomotife geçer.

Doğu Ekspresi,  her gün işleyen Ankara-Kars-Ankara arasında ana hat trenlerinden biridir. Trende pulman koltuk seçeneğinden, örtülü kuşetli’ye ve yataklı vagon’a kadar birçok seçenek mevcuttur. Yemekli vagonun da bulunduğu Doğu Ekspresi’nde, kahvaltıdan, çorba’ya, sıcak yiyeceklerden, soğuk sandviçlere,  sıcak ve soğuk içeceklere kadar birçok seçenekle yemekli vagon tren yolculuğun keyifli hale getirir.   Yemekli vagon restoranın her daim yolcularına hizmet veriyor, hiç kapanmıyor.

Doğu Ekspresi Ankara gibi büyük şehirde İstanbul’dan yola çıkanlar için çok ihtiyaç duyulan bir aradan sonra, dizel trenle yolculuk Kırıkkale’ye ve daha sonra Kayseri’ye devam eder. İkinci mola Sivas’ta gerçekleşir ve sonrasında muhteşem dağlık araziden dolayı rota daha da  olağanüstü hale gelir. Yaylalara doğru düzenli bir tırmanıştan sonra, yolculuk Erzurum’da mola verir ve son durak ve akşamları geldiği yer olan Kars’a devam eder.

Bu yolculuğa çıkmak isteyenler için Kars’a vardıktan sonra Ani’nin muhteşem kalıntılarını keşfetmeniz şiddetle tavsiye edilir. Eski Ermeni Krallığı’nın eski başkenti olan Ani, bir zamanlar günümüz Ermenistan ve Doğu Türkiye’nin çoğunluğunu oluşturan bir krallıkta “1001 Kilisenin Şehri” olarak bilinirdi. Günümüzde, bu büyük kiliselerin kalıntıları genişleyen bir alana bakmaya devam ediyor.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir