Salem Güncel Sigara Fiyatları

Salem tiryakileri zamdan önce 12,50 TL’ye sigaralarını alabiliyordu. 4 Ağustos 2019’da yapılan son düzenlemeyle Salem güncel Sigara fiyatları zam görmeden yine 12,50 TL olarak kaldı. Salem tiryakileri sigaralarını yine 12,50 TL’den alabiliyor. Salem tek çeşit tarzıyla yıllardır tiryakilerini kendisine bağlamış markalardan biridir. Ağustos’ta yapılan son zamlarla piyasada bilinen birçok sigara paket başına en az 2 TL artış görmüştür. Sigara fiyatlarında yapılan artışlar tiryakilerin daha uygun fiyatlı sigara arayışına itmiştir. Salem 12,50 TL fiyatı ile yine de uygun fiyatlı sigara grupları arasında kalmayı başarmıştır.

İçindekiler

Salem Sigarası

Salem bir dönemler kaçak yollarla ülkemize giriş yapan markalardan biri olsa da günümüzde tüm tekel ürünleri satışı yapılan noktalarda bulunabilir durumdadır. Salem kendine özgü paket yapısı ve değişmeyen tütün kalitesiyle tiryakilerce talep gören bir sigaradır. Salem ülkemizde mentollü olarak kullanılan ilk sigaralardan birisi olma özelliğine de sahiptir. Günümüzde mentollü sigara kullanımında büyük grubu bayan tiryakiler oluşturmaktadır. Salem yeşile çalan paket rengiyle mentollü ve Light olarak üretilmektedir. Mentollü sigaralarda olduğu gibi Salem sigarasını da en fazla bayanlar tercih etmektedir.

Sigara Fiyatları Neden Arttı

Sigara fiyatları artışında en büyük rol vergi oranlarıdır. Sigara üzerinden alınan vergilerin bu kadar yükselmesi de 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi sonrasında tanıştığımız Özel Tüketim Vergisi yani kısa adıyla ÖTV’dir. Gölcük depreminde oluşan yaraların sarılması amacıyla 2 yıl için alınması planlanan ÖTV depremin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen kalkması bir yana hayatımızın birçok alanına yayılmış durumdadır.

Özel Tüketim Vergisinden en fazla etkilenen ise tütün mamulleri, alkol, akaryakıt ve ithal ürünler olmuştur. Bugün tiryakilerin almış olduğu bir paket sigaradan % 85 oranında vergi alınmaktadır. Sigara kullananlar almış oldukları pakete bulunan 20 adet sigaranın 17 tanesini vergi olarak ödemektedir.

Sigaradan Alınan Vergi Türleri

Tütün ve alkol ürünleri üzerinde farklı vergi grupları yer almaktadır. Bu vergiler şu şekildedir;

  • Özel Tüketim Vergisi
  • Katma Değer Vergisi
  • Eğitime Katkı Payı
  • Asgari Maktu hesabı

Adı altında vergiler bulunmaktadır. 2019 Temmuz’unda yayımlanan Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Kararıyla Asgari Maktu oranı bir dal sigara için 0,2895 TL’den 0,3899 TL’ye yükseltilmiştir. Sigara fiyatlarına yansıtılan bu vergilerin bir paket sigara fiyatının % 85’i olması devletin tiryakilerden büyük bir vergi geliri elde ettiğinin göstergesidir.

En Uygun Fiyatlı Sigaralar Hangileri

Türkiye’de tütün ürünleri üzerinden alınan vergilerin bu kadar yüksek olmasına rağmen tiryakiler için makul fiyatlarda sigaralar bulunmaktadır. Tütün ürünleri içerisinde en uygun fiyatlı yerli ve yabancı grup sigarlara rastlamak mümkün. Yabancı üretim sigaralar arasında Salem, HD grubu ve Vigor grubu uygun fiyatlarla sigara satmaktadır. Yerli üretimde ise Tekel tarafından üretilen sigaraların fiyatı uygundur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir