Ritalin Ne Kadar? Ritalin Fiyatı

Ritalin fiyatı ve güncel dikkat bozukluğu hapı fiyatları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bu yazıda aradığınızı bulabileceksiniz. Ritalin, genelde dikkat bozukluğu gibi durumlar için kullanılır. Ancak hiperaktivite bozuklukları için de çocuklarda kullanıldığı bilinmektedir. Ritalin özellikle uyuma bozukluklarını düzenlemek ve aşırı uyku sorunu yaşayan kişilerin tedavileri için kullanılmaktadır. Bu yazıda sizlere Ritalin hapı ile ilgili bazı bilgilendirmeler yapmak istiyoruz.

Peki Ritalin hap nedir, ne işe yarar, kullanım talimatları nelerdir, ne tür yan etkilere sahiptir ve en önemlisi de fiyatı nedir? Tüm sorularınızın cevaplarını ve Ritalin hakkındaki geniş bilgileri yazımızda bulma şansına sahip olacaksınız. İlk olarak ilacın ne olduğundan bahsedelim.

İçindekiler

Ritalin Nedir?

Ritalin, dikkat eksikliği çeken kişiler için özel olarak temin edilen kırmızı reçete ile satılan bir haptır. Bu hapın kullanımı son derece tehlikelidir. Doktora danışılmadan ve kan testlerine tabi tutulmadan Ritalin alınması kesinlikle önerilmemektedir. Eğer bu ilaç elinize reçetesiz bir halde geçerse asla danışmadan kullanmayın. İlacın bilinçsiz kullanımı dikkat eksikliğini gidermek yerine daha üst seviyeye taşır ve ek olarak uyku problemleri baş gösterir. Tüm bu problemlerle karşılaşmamak adına Ritalin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Ritalinin bir diğer kullanım alanı da aşırı uyku problemleriyle karşılaşan kişiler içindir. Bu tarz problemlerle karşılaşan kişiler aşırı uyku durumunu çözmek adına yine Ritalin hapına başvurabilir. Ancak tekrar tekrar vurgulamak istiyoruz ki lütfen bu ilacı bilinçsizce ve doktor takibi olmadan kullanmayın. İlacın ana maddesi olan metilfenidat, hiç beklemediğiniz yan etkilerle sizi karşı karşıya bırakabilir. Dönülmez yola girmeden önce bu yoldan çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

Ritalin Ne İşe Yarar?

Ana maddesi sayesinde “Bu çocuk da amma hiperaktif” dediğimiz çocuklar için tedavi seçeneği sunan Ritalin, dikkat eksikliğinin giderilmesi noktasında da oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. Türkiye’de yalnızca kırmızı reçete ile alabileceğiniz bu ilacın kullanımı süresince de doktorunuzla irtibat içerisinde olmanız gerekmektedir. Yalnız başınıza kullanmanız hem önerilmez hem de yasal değildir.

Kan testleri ve gerekli testler yapıldıktan sonra verilen bu ilacı kullanarak çok güzel sonuçlar alabilirsiniz. Ritalin’in güzel yanlarından bahsettik. Hangi problemleri çözebileceğini anlattık. Tabi ki her ilaçta olduğu gibi Ritalinde de bazı yan etkilerle karşılaşmanız oldukça olası. Peki bu ilacın yan etkileri neler? Dilerseniz şimdi yan etkilerden bahsedelim.

Ritalin Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Hiperaktivite bozuklukları için kullanılan Ritalin hapının oldukça yaygın olarak yan etkilere yol açtığı bilinmektedir. Ancak yan etkilerden korkmayın. Zaten sürekli doktor kontrolü ile kullanacağınız bir ilaç olacağından Ritalinin yan etkileri sizde oluşsa dahi kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz. Tabi yine de bu ilacın size neler yapabileceği hakkında bir fikir sahibi olmanızda fayda görüyoruz. Ritalinin yan etkilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Kalp Atışında Ritim Bozukluğu
 • Uyku Bozuklukları
 • Kalbe Bağlı Tansiyon
 • Halüsinasyon Görme
 • Delirme Düşüncesi
 • İntihar Etme Düşüncesi
 • Bir İyi Bir Kötü Olma Durumu (Bozuk Ruh Hali)
 • Kalp Krizi
 • Sara
 • Nöbet Geçirme
 • Beyin Enfeksiyonları
 • Çeşitli Enfeksiyonlar
 • Karaciğer Yetmezliği

gibi durumlar ortaya çıkabilir. Siz siz olun bu tarz durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka doktorunuza danışarak ilacınızı alın. Zaten doktor kontrolünde olmadan bu ilacı asla kullanmayın. Lütfen uyarılarımızı dikkate alın ve büyük bir hatanın içerisine düşmeyin. Bunu ne siz ne de biz istiyoruz. Eğer burada bulunan herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız acilen hastaneye başvurun. Çünkü buradaki etkilerin hepsi ciddi ve önemli yan etkilerdir.

Ritalin Nasıl Uygulanır?

Biraz da Ritalin ilacının kullanımından bahsedelim. İlaç 10 mg tablet olarak satılır. Bu ilacı bol su ile ağızdan alabilirsiniz. Günde maksimum 2 adet Ritalin hapı kullanabilirsiniz. Ayrıca şunu belirtmekte de fayda var ki ilacın uyku ile ilgili bazı bozukluklara yol açtığı neredeyse herkes tarafından biliniyor. Doktorunuz zaten size mutlaka belirtecektir ancak günlük olarak alacağınız ikinci dozu akşam saatlerinden önce almaya büyük özen göstermelisiniz. Günlük hayatınızda aktif olmak ve halsiz kalmamak için bu kurala mutlaka uyun. Doktorunuzun sözünden asla çıkmayın.

Bazen doktor tarafından ilacın kullanımı ile ilgili size bilgilendirmeler yapılabilir. Bazı durumlarda ilacı belirtilen günlerde kullanmamanız istenebilir. Bu günlerde kesinlikle ilacı elinize dahi almayın. İlacı doktorunuzun size önerdiği doz kadar alın. Ne az ne de çok almayın. Aksi halde yaşayacağınız problemleri siz bile hayal edemezsiniz.

Ritalin Hakkında Bazı Bilgiler

 • Eğer siz de Ritalin kullanmak istiyorsanız aşağıdaki bilgiler sizin için oldukça faydalı olacaktır:
 • Ritalin ilacı kırmızı reçete ile satıldığı için yalnızca doktor kontrolünde olacak şekilde kullanılabilir. Kendiniz kullanmaya çalışırsanız ölüme dahi gidecek sonuçlar ile karşılaşma imkanınız var. Siz siz olun doktorunuza sormadan hiçbir işe kalkışmayın.
 • İlaç sadece kırmızı reçete ile satılmaktadır. Reçetesiz satış yapan mekanlardan uzak durun ve şikayet edin.
 • İlacın ücreti kişiden kişiye değişmekle birlikte devlet tarafından karşılanabilir.
 • Bu hap oda sıcaklığında ve çocukların ulaşamayacağı noktalarda saklanmalıdır.

Ritalin Fiyatı

Ritalin, bir hapa göre çok farklı yan etkilere sahip olan ancak sorunları çözmekte de bir o kadar iyi olan güçlü bir haptır. Bu ilacın 30 film tabletli 10mg versiyonu için eczanede ödeyeceğiniz ücret son fiyat güncellemelerine göre 19.33 TL olarak belirlenmiştir. Daha fazla ücret talep eden eczaneleri şikayet edebilirsiniz. Çünkü bu ilacın fiyatı değiştirilemez. İlacı sadece kırmızı reçeteli olarak satın alabilirsiniz. İlacın devlet tarafından karşılanması durumu karışık olmakla birlikte bu durumu yalnızca sorarak öğrenebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir