Champix İlaç Fiyat ve Champix Kullanımı

Dilerseniz konunun en sonuna inerek güncel Champix fiyat tablosunu inceleyebilirsiniz.

İçindekiler

Champix (Vareniklin) Nedir?

Champix, sigara bağımlılığından kurtulmaya çalışan kişilerin başvurduğu yöntemlerden bir tanesidir.  Reçeteli olarak satılan bir ilaçtır.

Champix Ne İçin Kullanılır?

Bahsettiğimiz gibi kullanılma amacı sigara kullanıcılarının sigarayı bırakmasını sağlamaktır. Champix ağır bir ilaç olduğu için mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Bu ilacın en önemli özelliği etken maddesi olan vareniklinin, vücuttaki nikotin gereksinimini hissettirmemesidir. İlaç kullanımı 23-24 hafta arası sürmekle birlikte bütün hastalara standart dozda verilmektedir. Eğer kişinin herhangi bir rahatsızlığı var ise doktor bu ilacın dozunu ayarlayarak belirli tavsiyelerde bulunacaktır.

Champix Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Geçmişte sigara bırakma deneyimi olanlar o dönem ki etkileri ile doktorlarına danışmalıdırlar. Champix psikiyatrik rahatsızlığı olanlar ve geçirenler, kalp hastalığı olanlar, epilepsi nöbeti geçirmiş olan kişiler tarafından dikkatli bir şekilde kullanılmadan önce muhakkak bir hekime danışılmalıdır. İlacın etkisine tam olarak karar verilmeden (baş dönmesi v.b) motorlu taşıt kullanmaktan uzak durulmalıdır. Bunların yanında hamile kişilerin kesinlikle Champix’ i kullanmaması önemlidir.

Champix’ in Yan Etkileri

Aslında bu ilacın birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkiler; bulantı, uyku problemleri ve baş ağrısıdır. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus şudur ki, psikiyatrik rahatsızlığı veya psikiyatrik rahatsızlık geçmişi olan kişiler Champix’ i kullanmaktan kaçınmalıdır. Nedeni ise, intihar girişimini tetikleyebilecek olmasıdır. Psikiyatrik geçmişi, kalp rahatsızlığı olan hastalara önerilmemektedir. Kalp krizi riskini tetiklemekle birlikte, felce yol açabilir. Aynı zamanda burun akıntısı, boğaz iltihabı, göğüste ve sinüste enfeksiyon, iştah azalması-artışı, deri dökülmesi, ağız kuruluğu, adet düzensizliği, diş ağrısı, kabızlık, ishal veya karın ağrısı gibi sık sık rastlanabilen yan etkiler barındırmaktadır.

Champix’ in Başarı Oranı

Bazı klinik testlere göre Champix’ in başarı oranının %50 civarı olduğu belirlenmiştir. İlacı düzenli bir şekilde kullanmaya başladıktan birkaç hafta içerisinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Champix’ in Kullanılmaması Gereken İlaçlar

Champix’ in diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı (etkileşime girmesi) hormonel ve ruhsal dengeyi tetiklemekle birlikte kullanılan ilaçların etkisinde değişikliğe yol açabilir. Solunum yollarında kullanılan ilaçlar, Insulin ve kan pıhtı oluşumunu azaltan ilaçlar ile kesinlike kullanılmamalıdır.

Champix’ in Doğru Kullanımı

İlacın yemekten sonra kullanılması ve bol su tüketerek kullanılması tavsiye edilmektedir. Kesinlikle Champix bölünmeden kullanılmalıdır. Gününde ve saatinde düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu şekilde kullanılmadığı durumda zincir kırılacaktır. Eğer bir dozu atladıktan sonra atladığınız dozu kullanırsanız sıradaki dozu almamalısınız. Champix’ in dozunu kafanıza göre belirlememeli ve doktorunuzla iş birliği içerisinde kullanmalısınız.

Champix Nasıl Bırakılır?

Bu ilaç aynı antidepresanlar gibi dozu azaltılarak bırakılan bir ilaçtır. Bırakma sürecinde de doktorunuzla birlikte ilerlemelisinz. Aksi halde gerginlik, nikotin açlığı, uyku bozukluğu ve depresyon gibi yan etkilere yol açabilir.

Champix Kullanmak Mantıklı Mı?

Aslında sigarayı bırakmak tamamen sizin isteğiniz, iradeniz ile alakalı bir durumdur. Champix kullanıp sigarayı bırakamayanlar olduğu gibi bu ilacı kullanıp sigarayı bırakanlar da mevcut. Yan etkilerinden bahsettiğimiz gibi kullanırken dikkatli olmanız gereken bir ilaçtır. Eğer sigarayı kesinlikle bırakamıyor ve bırakmak için birçok yol denediğiniz halde yine başaramadıysanız bu durumda Champix’ e başvurabilirsiniz.

Champix Türleri

0,5 mg ve 1mg olmak üzere iki türden oluşmaktadır. Champix’ tablet şeklinde olmakla beraber mavi ve beyaz olarak karışık bir şekilde satılmaktadır.

 Champix Güncel Fiyat 2020

Champix 1 Miligram 56 Film Kaplı Tablet Güncel Satış Fiyatı > 410 Türk Lirası

Champix 1 Miligram 112 Film Kaplı Tablet Fiyatı > 729 Türk Lirası

Champix 0,5 Miligram 11 + 1 Miligram 98 Film Kaplı Tablet Fiyat > 635 Türk Lirası

Champix 0,5 Miligram 11 + 1 Miligram 42 Film Kaplı Tablet Güncel Fiyat > 431 Türk Lirası

Kaynak: https://www.pfizer.com.tr/sites/g/files/g10040316/f/201707/Champix%200.5-1mg%20KT_19.12.2016doc.pdf

7 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir