Ritalin Fiyatı ve Yan Etkileri, Ritalin Güncel Fiyatı ne?

Ritalin; merkezi sinir sistemini uyarmaya yarayan bir ilaçtır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalığında, beyin; kimyasallarını etkileyerek, dürtü denetimini kolaylaştırır. Ayrıca aşırı hareketliliği azaltır ve dikkati artırmaya yarar. Ritalin fiyatı hakkında bilgi vermeden önce ritalinin kesinlikle reçetesiz kullanılmaması gerektiğini söylemek istiyoruz.

Yoğun ve asla karşı konulamaz olan uyku nöbetleri ile seyreden narkolepsi hastalığının tedavisinde de ritalin kullanılmaktadır. Ritalin alerjisi olan kişiler ve; glokom, hipertiroidi, tiroid, şiddetli derecede yüksek tansiyon, tikler ya da Tourette sendromu, kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, fruktoz intoleransı, veya sukroz-izomaltaz eksikliği, şiddetli anksiyete, gerginlik, ajitasyon hali var ise ritalin kullanımı sakıncalı olabilir.

Bu durumlarda alerjisi bulunan kişilere doktor; ritalin için özel doz ayarlaması yapacaktır. Küçük dozlar ile başlayıp kanda ilaç düzeyini ölçerek nihai dozu ayarlaması gerekecektir.

İçindekiler

Ritalin Nedir?

Ritalin; merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır.

Ritalin’in başlıca kullanılma sebepleri ise şöyledir;

 • Dikkat eksikliği
 • Hiperaktive
 • Narkolepsi
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Aşırı uyuklama
 • Dürtü bozuklukları

Bu hastalıklara sahip olan bireyler ritalin kullanmaktadır. Ritalin, doktor kontrolünden geçtikten sonra reçete ile verilmektedir. Herkes ritalin sahibi olamaz. Her şeyden önce doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir. Ritalin, doktor kontrolünün dışında kullanıldığı zaman bağımlılık yapmaya başlar. Özellikle uyuşturucu geçmişine sahip olan bireylerde ritalin, aşırı derecede risk önem arz etmektedir.

Ritalin Fiyatı Nedir?

Doktor kontrolünden geçip, reçete ile ilacı elde edecek olanların merak ettiği sorudur; ritalin fiyatı. Her şeyden önce ritalin, doktor kontrolü ile alınması gerekmektedir. Çünkü ilerleyen zamanlarda ilaç, bağımlılık etkisi göstermeye başlayacaktır. Özellikle geçmişte uyuşturucu kullanmış olan kişilerde ritalin, bağımlılık etkisini daha hızlı göstermektedir. Ritalin fiyatı ise, yıllara göre değişiklik göstermektedir. Geçtiğimiz aylarda 17,26 Türk lirası olan ritalin eczane fiyatı bu aylarda, 19,33 Türk Lirası’dır.

Ritalin Yan Etkileri

Ritalin’in çok fazla yan etkisi görülmemektedir. Ancak, doktorun tavsiyesi üzerine alınmasında fayda vardır. Özellikle ilaca karşı alerjisi olan bireylerin ritalin kullanması doğru olmayacaktır. İlerleyen zamanlarda çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar doğurabilmektedir. Kalp yorgunluğu ve daha önce kalp krizi geçirmiş olan kişilerin ritalin kullanması doktorlar tarafından uygun görülmemektedir. Ritalin’in iki şekilde yan etkisi bulunmaktadır. Bunlar şöyledir; yaygın görülenler ve yaygın görülmeyenler.

Yaygın görülenler şöyledir;

 • Düzensiz kalp atışları
 • Ruh hali değişikliği
 • Yüksek tansiyon ve taşikardi

Yaygın görülmeyenler ise şöyledir;

 • İntihar etme düşüncesi
 • Devamlı hayal görme
 • Alerjik reaksiyon
 • Kanlı idrar ve dışkı
 • Tourette sendromu

Yaygın görülmeyen yan etkileri, pek fazla kişide rastlanılmamaktadır. Ancak yaygın görülen yan etkileri sık sık bazı bireylerde yaşanmaktadır. Yaygın görülen yan etkilere sahip olan bireylerin en yakın hastaneye ya da başka bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda çok sık sorunlar ile karşılaşmamak adına, kişilerin herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.

Ritalin Kullanımı ve Doz Ayarı

İlacın kullanımı tabletin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca ilacı kullanacak olan kişilere göre de ilacın dozu ve kullanımında değişiklikler meydana gelmektedir. 6 yaş ve üzeri ritalin kullanan çocukların, başlangıç dozu günlük olarak 5 mg’dır. Bu da günde 1 ya da 2 defa kullanım etmektedir. Bu doz, tedavi işlemi sona erene kadar ve olumlu yanıt alana kadar devam etmelidir. Doz ayarını doktor, kendisi ayarlamaktadır.

18 yaş ve üzeri yetişkinlerde ise ritalin kullanımı, günlük olarak 20-30 mg’dır. Ancak bu doz miktarı kişisine göre değişmektedir. Kimisi daha fazla kimi ise bu dozun altında kullanmaktadır. Yine bu dozun miktarını doktorun, hastanın yapısına göre ayarlaması gerekmektedir.

Kimler Ritalin Kullanamaz?

Ritalin kullanımı doktor gözetimi altında olmaktadır. İlaca karşı alerjisi olan kişiler, ritalin ilacını kullanamazlar. Şiddetli derecede yüksek tansiyona sahip bireyler, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu yaşayan kişilerde ritalin kullanamazlar. Ayrıca, sürekli gerginlik yaşayan ve geçmişte kalp krizi geçirmiş olan kişilerde ritalin ilacını kullanamazlar.

6 yaş altı çocuklarında ritalin kullanımı doğru değildir. Tüm bunların yanı sıra hamile kadınların da ritalin kullanımı, bebek açısından sakıncalı bir hal alabilir. Geçmişte uyuşturucu bağımlısı, alkol bağımlısı olan bireylerin de, ritalin kullanımı sakıncalıdır. İlerleyen zamanlarda bağımlılık etkisini göstermektedir. Doktorun tavsiye ettiği dozun üzerine çıkan bireylerde, ritalin bağımlılığı görülmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir