Kedi Kısırlaştırma Fiyatı Ne Kadar?

Gün geçtikçe evde hayvan besleyenlerin sayısı artmaktadır. Kedi ve köpekler başta olmak üzere, bunlar gibi diğer pek çok evcil hayvan da hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyor. Kimi zaman kedimiz, bize bir dosttan daha yakın olur, onun sıcaklığını herkesten daha çok hissederiz. Sevimli ve cana yakın olan bu evcil hayvanların büyük bir çoğunluğu da sokaklarda başıboş bir halde yaşıyor. Üremelerini, bizler gibi düzen ve kontrol altına alamadıkları için de kendi hallerine bırakıldıklarında sayıları fazlasıyla artıyor. Bizler gibi evinde hayvan besleyen, hayvan canlısı olan insanların bilmesi gereken şey ise; evde beslediğimiz bu hayvanların belli dönemlerden sonra kısırlaştırılmaları gerektiği. Kediler de bu hayvanlar içerisine giriyor ve haliyle bir kediniz var ve siz de kedi kısırlaştırma fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Zaten hayvan kısırlaştırma fiyatları hayvana ve hayvanın cinsiyetine göre de farklılık gösteriyor. Bir kedi ya da köpeğe bağlanan, bir hayvanı besleme ve barındırma imkânına sahip olanlar, bu hayvanlarını kısırlaştırma yoluna giderek hem hayvanlarının çoğalmasını önler hem de diğer hayvanlardan mikrop kapmalarını engellemiş olurlar. Peki, kediler nerede, nasıl kısırlaştırılıyorlar ve kedi kısırlaştırma fiyatı ne kadar?

Şimdi sırayla bu gibi sorularınıza ve merak ettiklerinize bir bakalım:

İçindekiler

Kedi Kısırlaştırılması

Bazıları ise kedi kısırlaştırma işlemini vicdanen doğru bulmuyorlar, kabul etmiyorlar. Bunu kedilere bir haksızlık olarak düşünüyorlar. Fakat şu bilinmelidir ki kedilerde aile kavramı, aidiyet duygusu gibi duygular yoktur. Hatta yavruları belli bir yaşa geldiğinde onlarla bile çiftleşebiliyorlar çünkü kendilerine özgü hormonlarının etkisiyle üreme isteği duymaktalar. Bu nedenle kedilerde kesinlikle kısırlaştırma önerilmektedir. Bu sadece evcil kediler veya köpekler için geçerli değil, sokaklarda başıboş halde yaşayan ve sahipleri tarafından sokaklara bırakılan kediler ve köpekler için de geçerli. Onlara da kısırlaştırma yapılmaktadır.

Kedi Nerede Kısırlaştırılır?

Sevdiğiniz hayvanın çoğalması onun yavrularının olduğunu görmek sizi elbette mutlu edebilir. Tabii, bunların büyüdükçe bakımlarının zorlaşacağını ve evinizde hareket alanınız daralacağını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu nedenle sizlere kedi kısırlaştırma düşüncesi makul gelebilir. Bu işlem, cerrahi bir işlemdir ve son derece sağlıklı ortamlarda yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda kedi kısırlaştırma işlemi için alanında uzman olan bir veteriner bulunmalıdır. Kedinizi, alanında deneyimli ve uzman bir veterinere götürerek kısırlaştırma işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Götürdüğünüz klinikte hayvan sever çalışanların olmasına ve hayvanlarınızı güvenli ellere teslim etmeye özen gösterin.

Kedi Kısırlaştırılması Nasıl Yapılır?

Kedilerin kısırlaştırma işlemi gerçekleşmeden önce hayvan sahibi usulen bilgilendirilmeli. Yapılacak cerrahi işlemin hiçbir tehlikesi olmadığı ve yan etkiler taşımadığı hususunda kedi sahipleri bilgi sahibi edilir. Kedi bu kısırlaştırma sonrasında hayatına sağlıklı şekilde devam edebilir ve sahibiyle hiçbir sorun yaşamaz. Son derece teknolojik ve temiz bir ortamda kedi kısırlaştırma işlemi içi önce kediye anestezi verilir. Dişi veya erkek olan kedinin üreme yeteneği, üreme hormonuna operasyonla son verilir. Bu cerrahi işlemle erkek kedinin testisleri alınırken dişi kedinin de rahmi ve yumurtalıkları alınır. Bilinmesi gereken en önemli kısım da bu kedi kısırlaştırma işleminin kalıcı olduğudur. En kısa sürede sonuç verir ve geri dönüşü olmaz.

Erkek kediler, doğumlarının 8-10. ayından itibaren kızgınlık dönemine girerler ve bu dönemdeki erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi yapılabilir. Fakat böbrek hastalığına yakalanma riskleri olduğu için 15 ayı bitirmeleri beklenmektedir. Erkek kedi kısırlaştırma işlemi, erkek kedinin yumurtalıklarının kesilip alınmasıyla ve kordonlarının bağlanmasıyla son bulur. Erkek kedilerde uygulanan bu işlem, dişi kedilerde uygulanan işleme göre çok daha basittir ve daha kısa sürer. Hatta cerrahi operasyon sonrası dikiş bile atılmaz.

Dişi kediler 5. aydan sonra ergenliğe girerler ve dişi kedilerde kısırlaştırma, kızgınlık dönemi öncesi yapılmalıdır. Dişi kedinizin artık çiftleşmesini istemiyorsanız bu kızgınlık dönemi dediğimiz dönemden önce kısırlaştırma işlemini yaptırmalısınız. Eğer kedimin kızgınlık dönemiyle alakalı bir bilgim yok endişesine kapılıyorsanız buna gerek yok. Çünkü zaten götürdüğünüz uzman veteriner kliniğinde kedinizin kızgınlık döneminde olup olmadığı profesyonel çalışanlarca kontrol ediliyor. Kızgınlık döneminde olmadığı tespit edildiğinde de operasyon hazırlığına başlıyorlar.

Bu kedi kısırlaştırma işlemi, dişi kedilerde ise daha zor ve uzun sürmektedir. Çünkü burada dişi kedilerin yumurtalıklarının ve rahminin hepsinin alınması söz konusudur. Bu da haliyle daha uzun bir işlem gerektiriyor. Kedinizin sadece rahminin alınması onun doğum yapmasını engeller, kızgınlık dönemine girmesini engellemez. Yani kalan yumurtalıklar, kedinizin tekrar kızgınlık dönemine girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bu cerrahi operasyonla kedinizin hem rahminin hem de yumurtalıklarının alındığını bilmelisiniz. Haliyle kedi kısırlaştırma fiyatı da bu uzun işlemlerden etkileniyor.

Kedinin Kısırlaştırılmasının Faydaları Nelerdir?

Kedinizin, yılın belirli dönemlerinde kızgınlık dönemine girdiğini ve bu dönemde çiftleşme arzularının üst seviyeye çıkmasını göz önünde bulundurmalısınız. Bu dönemde sergiledikleri davranışlar da bir o kadar farklılaşır. Eş bulmak amacıyla yüksek sesle miyavlamaları, evden kaçmaya çalışmaları, her yere idrarlarını bırakmaları bu davranışlardan bazıları.

İşte kedinizin, bu gibi davranışlara son vermesini ve üremesini sonlandırmak istiyorsanız kedi kısırlaştırma işleminin faydalarına bir göz atmanızı öneririz:

  • Kediniz bu işlemden sonra artık kızgınlık belirtileri göstermeyecektir.
  • Üreme isteğine bağlı olarak ortaya çıkan birtakım problemler ortadan kalkacaktır.
  • Bu sayede hesapta olmayan ve uygun ortam bulunmayan yavrulamaların önüne geçilmiş olacaktır.
  • Bu işlem; dişi kedinizin meme tümörü, yumurtalık, rahim gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltırken erkek kedinizin de testis kanseri ya da prostat sorunu gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Az önce saydığımız kızgınlık dönemi belirtileri geçer elbette. Fakat kısırlaştırma yaptırmadığınız müddetçe bir süre sonra kediniz yine kızgınlık dönemine girdiğinde tekrar ortaya çıkar. Ne yazık ki bu döngü kediler hayatlarına devam ettiği müddetçe hep sürer. İşte bu yüzden hem kedinizin daha uzun ömürlü hem de daha sağlıklı olması için kısırlaştırma işlemini yaptırmalısınız.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatı Ne Kadar?

En çok merak edilen soruya geldik. Kedi kısırlaştırma fiyatı kedinizin cinsiyetine ve yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda kısırlaştırma işleminin, cerrahi uygulama ve ameliyat tarifesi üzerinden ücretlendirildiğini söylemekte de fayda var. İşlem sırasında kullanılan ilaçlar, hayvanın cinsiyetine göre değişiklik gösterdiği için bu işlem ücretini de etkileyebiliyor. Bunun için kliniklerle irtibat sağlayabilirsiniz.

Güncel kedi kısırlaştırma fiyatı için ücretlendirmeler, yaklaşık olarak şu şekildedir:

  • Dişi kedi kısırlaştırma işlemi; 600-750 Türk Lirası
  • Erkek kedi kısırlaştırma işlemi; 350-500 Türk Lirası

Zaten İstanbul Veteriner Hekimleri Odası’nın belirlediği kedi kısırlaştırma fiyatı alt sınırına bakarsak yine aynı ücretleri görmemiz mümkün. Erkek kedilerde 350 TL iken dişi kedilerde ise 650 TL’dir. Örneğin; sahipsiz bir sokak kedisini götürüp bakım ve kısırlaştırma yaptırmak istiyorsunuz. Bu konuda da ücretler için gereken yardımı yapan birçok klinik var. Sadece evcil kediniz için değil, sokak kedisi için de gerekli ilgiyi gösteren veteriner kliniklerini iyi araştırmak lazım. Çünkü bu konuda her klinik, kısırlaştırma ve muayene ücretleri için esnek bir tutum sergilemeyebilir.

Fotoğraf: https://pablo.buffer.com/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir