Grip Aşısı Ne Kadar? Grip Aşısı Fiyatı

Grip aşısı fiyatı ve güncel aşı fiyatları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bu yazıda aradığınızı bulabileceksiniz. Özellikle içinde bulunduğumuz günlerde hastalıklara ve virüslere verdiğimiz önem de bir hayli arttı. Bu yüzden size grip ve grip aşısı hakkında bazı bilgilendirmeler yaparak güncel grip aşısı fiyatını da paylaşacağız.

İçindekiler

Grip Nedir?

İnfluenza adıyla da bilinen grip aslında bir virüs çeşididir. Genelde kış aylarında ortaya çıkmasıyla bilinen grip, 8 haftaya kadar etkili olabilen kuvvetli bir virüstür. Eğer önlem alınmazsa büyük salgınlara veya ölüme dahi yol açabilir. Grip genel anlamda 3 kategoriye ayrılır. Bu kategoriler Tip A, Tip B ve Tip C olarak tanımlanabilir. Tip A durumunda hastalık oldukça hafif ve etkisiz seyreder. Tip B durumunda bulaşma oranı çocuklarda daha fazladır ve orta etkisi bulunur. Tip C ise çok kuvvetli ve zor geçer. Gripte kuluçka süresi ortalama 2 gündür. Yani hastalığı kaptıktan 2 gün sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Peki gribin belirtileri nelerdir?

Grip Belirtileri Nelerdir?

38 derece ve üzerinde seyreden ateş gribin en büyük belirtisidir. Bu ateşe da bağlı olarak yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, vücut ağrısı, boğaz yanması, kuru öksürük ve burunda tıkanıklık gibi bazı durumlara da yol açabilir.

Eğer grip belirli bir aşamayı geçerse zatürre veya kalp zarı iltihaplarına yol açabilir. Bu durum çok nadir yaşansa da ölümcüldür. Bu yüzden grip aşısı yaptırmak çok önemlidir.

Grip Aşısı Nedir, Ne İşe Yarar?

Grip aşısı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerilen ve influenza virüsüne karşı bağışıklık sağlayan bir aşıdır. Aşının ortalama bağışıklık oranı %80 civarlarındadır. Bu rakam çocuklarda %90-95 oranına kadar çıkabilirken, yaşlılarda ise %50 oranına düşebilir. Yani aşının yapıldığı kişinin yaşı ve bağışıklık sistemi de çok önemlidir. Aynı şekilde yaşlılarda daha az etki gösterdiği gibi kalp rahatsızlığı olan kişilerde de bu aşının kullanımından sonra alınan verim düşmektedir.

Grip Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan belgelere göre grip aşısının virüse karşı bağışıklık kazandırma süresi yaklaşık 8 aydır. Mevsimsel grip hastalığına yakalanan bazı kişiler bu aşıyı her yıl yaptırmaktadır. Aslında bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Bu yüzden grip aşısı yapılıp yapılmayacağını doktorunuza danışarak öğrenmeniz çok daha iyi ve etkili olacaktır. Grip aşısının yılda bir yapılması önerilen kişiler için az sonra grip aşısı fiyatı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Grip Aşısı Kimlere Yapılır?

Grip aşısının uygulanması için belirli bir yaş aralığı yoktur. Herkese uygulanabilir. Ancak bazı özel durumlarda grip aşısı uygulanmaz. Bu özel durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 6 aydan küçük çocuklara grip aşısı uygulanmaz.
 • Hamileliğin ilk aylarında bulunan kişiye grip aşısı yapılmaz.
 • Aşıda bulunan maddelere karşı alerjisi bulunan kişilere ve yumurta alerjisi bulunanlara aşı yapılmaz.

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Tabi ki her ilaçta ve aşıda olduğu gibi kişiden kişiye değişmekle beraber grip aşısının da belirli yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden grip aşısı yaptırılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Zaten izin olmadan grip aşısı yapılmamaktadır. Bu yüzden grip aşısı için doktorunuzla görüşmelisiniz.

 • Grip aşısının belirli yan etkileri olduğunu söylemiştik. Bu yan etkileri sıralayacak olursak şu şekilde bir sıralama yapmak mümkün:
 • Aşı yapılan yerde kızarıklık, şişme ve ağrı durumları oluşabilir.
 • Eğer grip aşısındaki bir maddeye alerjiniz varsa alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Yüksek ateş, yüksek tansiyon, halsizlik, kas ağrısı ve vücut ağrısına yol açabilir. Ancak bu yan etkilerin yaşanması oldukça nadirdir.

Tekrardan belirtmekte fayda var. Siz siz olun mutlaka belirli ve güvenilir sağlık kuruluşlarında kendi doktorlarınızın tavsiyeleri doğrultusunda bu aşıyı yaptırın.

Grip Aşısı Fiyatı

Grip aşısı ülkemizde aşağıdaki yaş grupları ve özel duruma sahip kişiler için ücretsiz olarak yapılmaktadır:

 • Hamileler
 • Kronik rahatsızlığı bulunanlar
 • Bazı risk gruplarında olanlar
 • 65 yaş ve üzerinde olanlar

Siz de hekiminize danışarak grip aşısından ücretsiz olarak faydalanabilme durumunuzu öğrenebilirsiniz. Grip aşısının normal vatandaşlar için fiyatı ise 72 TL olarak belirlenmiştir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir