Ertesi Gün Hapı Fiyatları Ertesi Gün Hap Fiyatı

Bu yazımızda ertesi gün hapı güncel fiyatı ve ertesi gün hapı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ertesi gün hapı, bir tür acil doğum kontrolüdür. Acil kontrasepsiyon, korunmasız cinsel ilişkiye giren veya doğum kontrol yöntemi başarısız olan kadınlar için hamileliği önlemek için kullanılır. Ertesi gün hapı, birincil doğum kontrol yöntemi olarak değil yalnızca yedek doğum kontrolü amaçlıdır.  Doğumdan sonraki haplar korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, doğum kontrol hapı kullanmadığınızdan, doğum kontrol hapını kaçırdığınızdan, cinsel saldırıya uğradığınız veya doğum kontrol yönteminiz başarısız olduğu için hamileliği önlemeye yardımcı olabilir.

Sabah sonrasındaki haplar gelişmiş bir hamileliği sonlandırmaz. Ertesi gün hapları, öncelikle yumurtlamayı geciktirerek veya önleyerek çalışırlar.

Ertesi gün hapının, RU-486 veya kürtaj hapı olarak da bilinen mifepriston (Mifeprex) ile aynı olmadığını unutmayın. Bu ilaç, döllenmiş yumurtanın uterus duvarına bağlandığı ve gelişmeye başladığı yerleşik bir gebeliği sonlandırır.

İçindekiler

Ertesi Gün Hapı Kullanmanın Riskleri

Acil kontrasepsiyon korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemede etkili bir seçenektir, ancak diğer kontrasepsiyon yöntemleri kadar etkili değildir ve rutin kullanım için önerilmez. Ayrıca, ertesi gün hapı doğru kullanımda bile başarısız olabilir ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz. Ertesi gün hapı herkes için uygun değildir. Eğer bir gün sonra hap almayın eğer:

 • Ertesi gün hapının herhangi bir bileşenine alerjiniz varsa
 • Ertesi gün hapının etkinliğini azaltabilecek bazı ilaçlar alıyorsanız
 • Aşırı kilolu veya obezseniz, ertesi gün hapının, fazla kilolu olmayan kadınlar için olduğu gibi hamileliği önlemede etkili olmayacağına dair bazı şüpheler bulunmaktadır.
 • Ayrıca, ulipristal kullanmadan önce hamile olmadığınızdan emin olun. Ulipristal’in gelişmekte olan bir bebek üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Emziriyorsanız, ülipristal önerilmez.

Genellikle birkaç gün süren ertesi gün hapının yan etkileri şunları içerebilir:

 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Adetler arası kanama veya daha ağır adet kanaması
 • Alt karın ağrısı veya krampları

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Maksimum verimlilik için, acil kontrasepsiyon korunmasız cinsel ilişkiden sonra ve en geç 120 saat içinde başlatılmalıdır. Adet döngüsü sırasında acil kontraseptif haplarını istediğiniz zaman alabilirsiniz.

Ertesi gün hapını kullanmak için:

Ertesi gün hapının talimatlarını takip edin. Ertesi gün tek adım kullanıyorsanız, korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede ve 72 saatten az bir Ertesi Gün Tek Adım hapı alın. Ertesi gün hapını aldıktan sonra iki saat içinde kusarsanız, başka bir doz almanız gerekip gerekmediğini sağlık uzmanınıza sorun.

Başka bir doğum kontrol yöntemi başlatana kadar seks yapmayın. Ertesi gün hapı, hamileliğe karşı uzun süreli koruma sağlamaz. Ertesi gün hapını aldıktan sonraki günlerde ve haftalarda korunmasız cinsel ilişkiye giriyorsanız, hamile kalma riskiniz vardır. Doğum kontrolünü kullanmaya başladığınızdan veya kullanmaya devam ettiğinizden emin olun.

Ertesi gün hapının kullanılması, adet sürenizi bir haftaya kadar geciktirebilir. Ertesi gün hapı aldıktan sonraki üç ila dört hafta içinde döneminiz gecikirse, bir hamilelik testi yapmanız gerekebilir.

Normalde, sabah hapını kullandıktan sonra doktorunuzla görüşmeniz gerekmez. Bununla birlikte, bir haftadan uzun süren kanama veya lekelenme varsa veya ertesi gün hapı aldıktan üç-beş hafta sonra ciddi alt karın ağrısı gelişirse, doktorunuzla mutlaka iletişime geçin. Bunlar bir düşüklüğü veya döllenmiş yumurtanın uterus dışına, genellikle bir fallop tüpünde ektopik gebelik geliştiğini gösterebilir.

Ertesi Gün Hapı Güncel Fiyatları

Ertesi gün Hapı, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Piyasada birçok ertesi gün hapı bulunmaktadır ancak bünyenize uygun olan ertesi gün hapına doktorunuzla karar vermeniz en iyisidir.  Piyasada ertesi gün hapı olarak satılan birçok marka bulunmakta ve ertesi gün hapı fiyatları değişiklik göstermektedir.

 • Angeliq 28 Film tablet ertesi gün hapları arasında en çok kullanılan haplardan birisidir. İnternetten ve eczanelerden satın alınabilen Angelig ertesi gün hapı fiyatı ortalama 30 ile 32 Türk Lirası arasında değişmektedir.
 • Desolett doğum kontrol hapı sadece eczanelerde satılmaktadır. Desolett doğum kontrol hapı fiyatı yaklaşık olarak 20 ile 22 Türk Lirası arasındadır. Desolett ertesi gün hapını eczanelerden temin edebilirsiniz.
 • Ella 30 mg ertesi gün hapı tekli tabletler halinde eczanelerde satılmaktadır. Ella 30 mg ertesi gün hapı fiyatı eczanelerde 50 ile 52 Türk Lirası arasında değişmektedir. Takipçilerimiz Ella ertesi gün hap fiyatının 66,53 Türk Lirası olduğu hakkında bizi bilgilendirdi. Lütfen burada söylenen fiyatların güncel satış fiyatından farklı olabileceğini unutmayın. En doğru güncel fiyatlar listesini eczaneden öğrenebilirsiniz.
 • Ginera doğum kontrol hapı 21’li şekilde eczanelerde bulunmaktadır. Ginera ertesi gün hapı fiyatı 13-15 Türk Lirası civarında değişmektedir.
 • Jerbera doğum kontrol hapı ise piyasada en uygun fiyata satılan ertesi gün hapıdır. Jerbera ertesi gün hapı fiyatı ise 3 Türk Lirası ile 4 Türk Lirası arasındadır.
 • Microgynon 21 drajesi bulunan ertesi gün hapıdır. Microgynon ertesi gün hapı fiyatı 13 Türk Lirası ile 15 Türk Lirası arası değişmektedir. Tüm eczanelerden temin edilebilir.
 • Miranova ertesi gün hapı fiyatı ise 16 Türk Lirası ile 17 Türk Lirası arası satış fiyatıyla tüm eczanelerden temin edilebilmektedir.
 • Myralon ertesi gün hapı 21’li tablet şeklindedir. Myralon ertesi gün hapı fiyatı 25 Türk Lirası ile 26 Türk Lirası arasındadır.

Siz ertesi gün hapı fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Güncel implant fiyatları için buraya tıklaman yeterli 🙂

12 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir