Diren Şarap Güncel Fiyatları

Şarap fiyatlarında yapılan maktu vergi artışları ile Diren Şarap güncel fiyatı belirlenmiş oldu. 2019 yılı Temmuz ayında yayımlanan Resmi Gazete’de alkol ve tütün mamulleri üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi oranlarında artış yapıldı. Diren Şarap çeşitleri de bu artışlardan etkilenerek bir miktar fiyatları yükselenler arasında yerini aldı. Şarap binlerce yıllık geçmişi ile tarihin en eski içkilerinden birisidir. Şarabın kalitesini etkileyen en önemli unsurlar arasında kullanılan üzüm çeşidi ve mayalanma sürecinin doğru ayarlanması yer alır. Şarap yapımında en önemli ana maddeyi üzüm oluştururken üzüm dışında farklı meyvelerden de şarap üretimi yapılmaktadır.

İçindekiler

2020 Yılı Diren Şarap Fiyatları

Alkol ürünlerinde her yılın Ocak ve Haziran aylarında fiyat artışları olması yasa ile düzenlenmiştir. Düzenlenen yasada bu artışların miktarını, süresin ve oranını belirleme yetkisi Cumhurbaşkanına verilmiştir. 2020 yılı için periyodik olarak artış olması beklenirken Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 2020’nin ilk 6 aylık dönemi için öngörülen artışların yapılmaması karara bağlanmıştır. Buna göre Diren Şaraplarının güncel fiyatları da piyasada aşağıdaki şekilde devam etmiş oldu.

  • 75’lik Diren Collection Cabarnet Kırmızı Şaraplar 34,50 TL
  • 75’lik Diren Collection Merlot Kırmızı Şaraplar 34,50 TL
  • 75’lik Diren Collection Öküzgözü Kırmızı Şaraplar 34,50 TL
  • 75’lik Diren Karmen Kırmızı Şaraplar 25,00 TL

Diren Şarapları bu fiyatları ile piyasada en uygun ve içimi rahat olan şaraplar arasında yerini almış oldu. Ancak, 2020 yılının Haziran ayında yapılacak vergi artışları konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Şarap Fiyatlarının Artış Sebebi Nedir

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olarak bilinen vergi türü şarap ürünlerinde fiyat artışını etkileyen en önemli unsurdur. ÖTV sadece şarap değil alkollü ve alkolsüz içecekler ile tütün ürünlerinin de fiyatlarını artırmaktadır.

Alkol ve tütün ürünleri üzerinden ÖTV ile birlikte Katma Değer Vergisi (KDV) ve Eğitime Katkı Payı gibi birçok vergi alınmaktadır. Şöyle ki 34,50 TL değerinde Diren Collection Cabarnet Kırmızı Şarap için neredeyse 24,00 TL vergi ödemek gerekmektedir. Dolayısıyla Şarap üzerinden alınan vergiler fiyatların artışında en büyük etkendir.

Şarap Çeşitleri ve Kullanımı

Şaraplar üretilirken kırmızı ve beyaz şarap olarak iki çeşitte üretilmektedir. Şarapların içerisine koyulan alkol oranı ise % 5 ile % 15 arasında değişiklik göstermektedir. Şarap yapımında kullanılan üzüm veya diğer meyvelerin yetiştirilmesinden hasadına kadar birçok etken şarabın kalitesini etkilemektedir. Şarap kullanımının kalp sağlığı açısından faydalı olduğu bazı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Fakat kalp sağlığı için aşırı şarap tüketiminin yapılmaması gerekmektedir. Şarap yıllandıkça değeri artan bir özelliğe sahiptir. Şarabın çoğu soğuk içilirken bazı şarap türleri sıcak olarak da tüketilebilmektedir. Şarap aşk içkisi olarak bilinir ve adına birçok şarkı yapılan tek içki türüdür.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir