Yekta Rakı Güncel Piyasa Fiyatları

2020 yılına alkol fiyatlarında artış ile başlanıldı ve Yekta Rakı güncel piyasa fiyatları da belli oldu. Her yıl Ocak ayında ve Temmuz ayında alkol ve tütün mamullerine periyodik olarak artış uygulanmaktadır. Alkol fiyatlarına Ocak 2020 itibariyle yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı sonrasında alkol üzerinden alınan vergilerin toplam oranı %70’leri bulmuş oldu. Devletin vergi geliri kalemleri arasında en fazla kaynağı Özel Tüketim Vergisinden aldığı bilinmektedir. Çünkü birçok ürün ve hizmete KVD oranı sabit kalırken Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istenilen oranda artırılabiliyor. Ayrıca uygulama alanı da her geçen gün genişletiliyor. Alkol ve tütün mamulleri bu artıştan en fazla etkilenen ürünlerdir. Cumhurbaşkanı kararının yayımlandığı Resmi Gazete’de 2020 yılının ilk 6 aylık dönemi için alkol ve tütün ürünlerinde Özel Tüketim Vergi artışı olmayacağı karara bağlanmış oldu.

İçindekiler

2020 Yekta Rakı Fiyatları

Yekta Rakı keyifli içimi ve yumuşak tadı ile birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararının ardından ÖTV düzenlemesi sonrasında Yekta Rakı güncel piyasa fiyatları şöyle oldu;

  • 35’lik Yekta Rakı 64,00 TL
  • 70’lik Yekta Rakı 122,00 TL
  • 100’lük Yekta Rakı 171,50 TL

Alkol fiyatlarında 2020 yılı ilk 6 ayı için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı olmaması alkol kullananlar tarafından olumlu karşılandı. Diğer yandan alkol üzerinden alınan vergilerin toplamı ise % 70 bandına kadar geldi.

Alkol Fiyatları Neden Artıyor

Alkol ve tütün mamulleri birçok verginin en yüksek oranlarda uygulandığı ürünler arasındadır. Öyle ki 1 litre Yekta Rakı için ödenen 171,50 TL’nin 121,00 TL’si vergilere gitmektedir. Yani içilen 4 kadeh içkinin 3 kadehini Devlet vergi olarak almaktadır. Alkol fiyatlarının bu kadar yükselmesinin sebebi de haliyle uygulanan yüksek oranlı vergilerden kaynaklanmaktadır.

99 Depremi ile hayatımıza 2 yıl için giren Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) katlanan oranlarla hayatımızda birçok ürünlere uygulanmaya devam edilmektedir. Bu durumdan en fazla etkilenen kesimlerin başında ise alkol kullananlar ve sigara tiryakileri olmaktadır. Son düzenlemeler ile ÖTV birçok alkolsüz içeceğe de uygulanmaya başlanmıştır.

Alternatif Alkol Kaynakları

Alkol fiyatlarında yaşanan artışlar alkol kullananların daha uygun alkol alternatifleri arayışına yol açmıştır. Birçok alkol kullanıcısı adeta bir kimyager gibi kendi alkolünü kendisi yapma yoluna gitmiştir. Alkol fiyatlarındaki artış bir yandan da sahte alkol üretenlerin iştahını kabarmıştır. Piyasada birçok gerçeğinden ayırt edilemeyecek ambalaja sahip sahte alkol bulunmaktadır. Sahte alkol kullanımı hayati tehlikelerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Alkol kullananların daha ucuz alkol almak isterken hayatını kaybetmesi söz konusu olabilir.

Bu sebeple alkol kullananların güvenilir, bayi ve satış belgesi olan yerlerden alkol almaları önemlidir. Sahte alkol kullanımı başta körlük olmak üzere geri vücutta geri dönüşü olmayan hasarlara ve ölüme sebep olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir