MMC Night Blue Güncel Fiyatı Nedir?

Son yapılan sigara zamları ile MMC Night Blue Güncel Fiyatı Nedir? Tütün ve tütün ürünlerine uygulanan Özel Tüketim Vergi (ÖTV) oranlarında 2019 yılı Ağustos ayında artış yapılarak Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. 2019 yılında yapılan ÖTV zamları ile MMC Night Blue sigarasının güncel fiyatı 12,50 TL olarak belirlenmiştir. Sigara üzerinden alının maktu vergi oranı yapılan artış ile 0,2895’ten 0,3899 TL’ye çıkartıldı. Yapılan vergi artışı ile tüm sigara markalarına paket başı en az 2-3 TL zam gelmiş oldu. Alkol ve tütün mamullerinin fiyatları düzenli olarak yılda iki kez artırılmaktadır. Bu artışlar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) üzerinden gerçekleştirilmektedir. Alkol ve tütün mamulleri her yılın Ocak ve Haziran aylarında güncellenmektedir.

İçindekiler

Sigara Üzerinden Alınan Vergiler

Devlet sigara ve alkol üzerinden çeşitli vergiler almaktadır. Bu ürünlerden alınan vergiler Devlet için önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Bir paket sigardan alınan vergiler şöyledir;

  • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)
  • Katma Değer Vergisi (KDV)

Bir paket sigara için ödenen vergi tutarı neredeyse % 85 oranlarına yükselmiştir. Bu da bir paket sigarada bulunan 20 adet sigaranın 17’sinin vergi olduğu anlamına gelmektedir. Sigaralara yapılan zamlar ise tiryakilerin kara kara düşünmesine sebep oluyor.

2020 MMC Night Blue Fiyatları

Sigaralara 2019’un Ağustos ayında yapılan zamların ardından tiryakiler 2020 yılında sigaraya yapılacak yeni zamları merak ediyordu. Fakat sigara fiyatlarının artırılması kararı doğrudan Cumhurbaşkanı’na verildiği için Cumhurbaşkanı kararı ile 2020 yılının ilk 6 aylık dönemi için uygulanacak Maktu Vergi Oranları üzerinde bir artış olmayacağı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Böylece sosyal medya ve halk arasında oluşturulan sigara zammı konusu netlik kazanmış oldu. Sigara fiyatlarında 2020 yılın ilk 6 ayı için MMC Night Blue sigarasının fiyatı da 12,50 TL olarak kalmış oldu.

Sigara Paketlerinde Yeni Dönem Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler ile 5 Ocak 2020 tarihi itibariyle tüm sigara paketlerinde düz ve standart paket uygulamasına geçildi. Sigara firmaları bu tarih itibariyle yeni belirlenen paketleri kullanarak üretim yapmak zorunda. Sigara satışı yapılan yerlerde ise stoklarında bulunan eski paketlerin satışına devam edilirken yeni alacakları paketler standart olacak.

Yeni paketlerde kullanılacak standart renk “Pantone 448 C Mat” olarak belirlendi. Sigara paketleri üzerinde sigarayı bırakmaya özendiren resimlerin kullanılması uygulaması aynı şekilde devam ediyor.

En Ucuz Sigara Fiyatları

Sigaraya uygulanan maktu vergi artışları sonrasında tiryakiler en ucuz sigaralara yöneldi. Gelen zamlardan sonra piyasada bulunan en ucuz sigara fiyatı 12,00 TL olurken, en yüksek sigara fiyatı ise 20,00 TL’yi bulmuş oldu. Sigaraya gelen zamlar sonrasında tiryakiler neredeyse bir dal sigara için 1 TL ödemek durumunda kalmış oldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir