Dünyanın En Pahalı Sigara Markaları

Sigara tiryakilerinin birçoğunun dünyanın en pahalı sigara markaları hangileridir tarzında araştırma yapmalarına rağmen aslına bakarsanız hepsinin içeriğinin aynı olduğunu söylemek mümkün. Çünkü sigarayı lezzetli hale getiren içindeki nikotin seviyesi. Lezzetli deyimi biraz anlamsız gibi görünebilir ancak sigarayı bağımlılık haline nikotinin beyne gönderdiği etki getiriyor. Yapmış olduğumuz araştırmalar sigaranın en pahalı fiyata satıldığı ülkenin Avustralya olduğunu gösteriyor. Bu ülkede sigaranın bu denli yüksek fiyata satılmasının sebebi olarak ise sigara içen kişi sayısını en aza indirgemek olduğu söyleniyor. Bu sigarayı içmek isteyenlerin ödemeleri gereken ücret ise bir paketi için 113 lira.

İçindekiler

En Pahalı Sigara

Sigaranın sağlığa olan zararları herkesçe biliniyor. Ancak vergi kazancı ve ticari boyutu sebebiyle hiçbir ülkede gerçek anlamda yaptırım uygulanmıyor. Avustralya bu anlamda sigara fiyatlarını yükseltme yoluna giderek, sigara tiryakiliğini en alt seviyeye çekmek istiyor. Hastane gibi kamu alanlarında sigara yasağı uygulanan ülkede özellikle çocukların yanında sigara içilmesi konusunun büyük yaptırımları bulunuyor.

Yüksek Fiyatlı Sigara Markaları

Dünyada en yüksek fiyatlı sigara markası olarak Marlboro üstünlüğünü sürdürürken, takibini Davidoff yapıyor. Yıllardır en çok beğenilen sigaralardan olan Marlboro, her zaman fiyatının yüksekliğiyle biliniyor. Çoğu tiryaki bu sigaralardan başka sigaradan zevk almadığını söylüyor. American tobacco firmasının ürünlerinden olan bu iki marka, sağlığa en az zararlı olan iki sigarayı oluşturuyor.

Yapılan araştırmalar, bu iki sigara markasında inceltici tütün ürününün kullanıldığı yönünde bilgiler içeriyor. Sert tütünlü sigaralardan çok hafif olan bu sigaraların fiyatlarının yüksek olmasının da asıl sebebi bu.

Fiyatı ucuz olan sigaralar en sert ve özensiz tütünün kullanıldığı sigaraları oluştururken, fiyatı yüksek olan sigara markalarının üretiminde işlenilmiş tütün kullanılıyor. Ucuz sigaraların sağlığa zararları bu sebeple pahalı sigaraların zararından çok çok daha fazla.

Sigaranın Yüksek Fiyatlı Olması Tiryakileri Etkiliyor Mu?

Sigarada yüksek fiyatlar elbette ki tiryakileri etkiliyor. Ülkemiz açısından değerlendirildiğinde en pahalı sigaranın;

  • Marlboro,
  • Parlıament,
  • Kent,
  • Davidoff,
  • Chasterfield

Gibi Amerikan menşeili sigara markaları olduğu görülüyor. Ekonomik bakımdan sıkıntı yaşayan ancak yine de sigaradan vazgeçemeyen kişiler en ucuz sigarayı tercih ediyor. Dünyada en ucuz sigara Kanada’da satılırken, sigara içme oranı bu ülkede çok da fazla değil.

Bu sebeple ülkede sigaraya çok büyük bir gelir sağlanacak gözüyle bakılmıyor. Ülkemiz; en son yapılan araştırmaların sonucunda sigara fiyatları bakımından en pahalı sigaraların satıldığı 59. Ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Sigara Fiyatlarına Zam Gelecek Mi?

Ülkemizde sigaraların tek tip hale dönüştürülmesi sigaraya zam gelecek mi sorusunu akıllara getiriyor. Avustralya’da önlem niteliği taşıyan sigara fiyatlarının yükseltilmesi, kaliteli bir uygulama olarak görülürken iyi bir gelir kaynağı oluşunun da kanıtı niteliği taşıyor.

5 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir