Anadolu Sigarası Fiyatları

Anadolu Sigarası fiyatları zam gelmeden önce 8,50 TL olarak alınmaktaydı. 2019 Ağustos ayında yapılan son zamlarda fiyatı artmayan sigaralardan birisi de Anadolu Sigarasıdır. Tiryakiler Anadolu Sigarasını yine 8,50 TL’den almaktadır. Anadolu sigarası Türkiye’nin yerli tütün kullanan ve Tekel Fabrikaları tarafından üretilen bir markadır. 2019 Ağustos ayında yapılan son sigara zamları ile piyasada bulunan birçok sigaraya paket başına neredeyse 2 TL zam yapılmıştı. Sigara tiryakilerini olumsuz etkileyen bu zamlar daha uygun fiyatlı sigaraların tercih edilmesine yol açmıştır. Anadolu Sigarası’da en uygun fiyatlı sigaralar arasında yerini almıştır.

İçindekiler

Anadolu Sigarası

Anadolu Sigarası ülkemizde en uzun süre üretimi yapılan sigara çeşitlerinden birisidir. Üretiminde % 100 yerli tütün kullanılmaktadır. Anadolu sigarası ilk üretim yapılan dönemlerinde filtresiz olarak çıkmış olsa da daha sonrasında filtre eklenerek üretilmeye başlanmıştır. Anadolu sigarasının filtresiz olarak üretim yapıldığı dönemlerde kırsal kesimlerde daha çok ilgi görmekteydi.

Ayrıca kırsal kesimde tercih edilmesinin diğer bir sebebi de en uygun fiyatlara sahip olmasıydı. Zaten o dönemlerde de çok fazla sigara alternatifi bulunmuyordu. Anadolu sigarasına filtre eklenmesi ve fiyatlarının halen uygun olması Anadolu sigarasının tercihinde en büyük etkendir.

Sigara Fiyatları Neden Arttı

Sigara fiyatlarının artmasında en büyük etken sigara üzerinden alınan vergilerdir. 1999 yılına kadar sigara ürünlerinden vergi olarak sadece Katma Değer Vergisi alınırken 1999 depreminin ardından hayatımıza Özel Tüketim Vergi (ÖTV) sadece iki yıl için girmiştir. Özel Tüketim Vergisi üzerinden elde edilen gelirlerin deprem bölgesi için kullanılması planlanırken bu verginin 2 yıl sonra kalkması hedeflenmiştir.

Ancak, devletin ÖTV üzerinde istediği şekilde düzenleme yaparak her bir ürün için farklı ÖTV değerleri düzenleyebilmesi ciddi gelirler elde etmesini sağlamıştır. Özellikle tütün, alkol ve akaryakıt üzerinden alınan vergiler günümüzde neredeyse devletin en büyük gelir kaynağı olmuştur.

Sigara Fiyatlarında Bulunan Vergi Türleri

Sigara ve alkol fiyatları üzerinde farklı vergiler bulunmaktadır. bunlar;

  • Katma Değer Vergisi ve
  • Özel Tüketim Vergisi
  • Asgari Maktu hesabı

bulunmaktadır. Asgari Maktu vergisi bir paket içerisinde bulunan her bir dal sigara üzerinden hesaplanmaktadır. 2019 Temmuz ayında yayımlanan Resmi Gazete’de bu oran 0,2895 liradan 0,3899 liraya çıkartılmıştır. Sigara üzerinden alınan verginin oranı % 85 seviyelerine kadar yükselmiştir. Bunun anlamı bir paket sigarada 20 dal standart sigaranın 17 tanesi vergiden oluşmaktadır. Anadolu Sigarası tiryakileri de aldıkları sigara için % 85 oranında vergi ödemektedir.

En Uygun Fiyatlı Sigaralar Hangileri

Ülkemizde yüksek vergi oranlarına rağmen uygun fiyatlı sigaralar bulunmaktadır. Anadolu sigarası en uygun fiyatlı sigaralar arasındadır. Bununla birlikte yerli üretim diğer sigara çeşitleri de ithal markalara oranla daha uygun fiyatlarda satılmaktadır. Sigaranın sağlığı ve bütçeye olumsuz etkileri tiryakiler tarafından bilinse de sigaradan vazgeçemeyenler uygun fiyatlı sigaralara yönelmiştir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir