Guinness Birası Güncel Fiyatı

Alışılmışın dışında görünümü ile Guinness birası güncel fiyatı 17,00 TL olarak belirlendi. Alkollü içeceklere 2019 yılı Ağustos ayında gerçekleştirilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı sonrasında 44 CL kutu Guinness birası fiyatı 17,00 TL’ye yükselmiş oldu. Alkollü içeceklere uygulanan maktu vergi uygulaması ile birçok bira çeşidinde kutu başına 2 TL ile 5 TL arasında fiyat artışı yaşandı. 2020 yılının ilk yarısında yapılması planlan Özel Tüketim Vergisi artışı yapılmayarak yeni yılda bira fiyatlarının artması engellenmiş oldu.

İçindekiler

Guinness Bira Özellikleri

Guinness bira farklı tadı ve görünümü ile İrlanda menşeili bir bira çeşididir. Guinness biranın üretimi 1756’ya kadar eski bir tarihe sahiptir. Günümüzde bu bira 50’nin üzerinde ülkede lisanslı olarak üretilmektedir. Guinness bira sahip olduğu özellikler bakımından herkesin tercih edebileceği bir yapıda değildir. Fakat Guinness biranın tutkunları da bu özellikler sayesinde oluşmuştur. Guinness bira özelliklerinden bazıları şöyledir;

  • Siyah renkli
  • Koyu kıvamlı
  • Bol köpüklü
  • Yumuşak içimli
  • Hafif yapılı

Bu özellikleri Guinness biranın kendi müdavimlerini oluşturmayı başarmıştır. Her ne kadar herkes tarafından tercih edilmese de Guinness bira en kaliteli bira markaları arasında sayılmaktadır.

Bira Fiyatları Neden Artıyor

Devletin en önemli gelir kaynaklarından birisi Özel Tüketim Vergisidir. Özel Tüketim Vergisi hayatımızda birçok ürüne getirilmiş ve ciddi oranlarda vergi toplamaya yaramıştır. ÖTV oranlarını belirleme yetkisi son düzenlemeler ile Cumhurbaşkanı’na verilerek kararname ile düzenlenebilir hale gelmiştir.

Bunun kararname dışında her yıl Ocak ve Haziran aylarında otomatik olarak artırılma özelliği bulunmaktadır. Özellikle alkol ve tütün mamullerinde sürekli olarak Özel Tüketim Vergisi oranları yükseltilerek içki ve sigara fiyatları üzerinden vergi geliri sağlanmaktadır. Bu durum sigara tiryakileri ve keyifle bira içmek isteyenlerin ceplerine dokunmaya başlamıştır. Guinness bira da bu ÖTV zamlarından nasibini almıştır.

2020 Guinness Bira Fiyatları

Guinness bira fiyatlarına geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yapılan ÖTV artışı ile zam yapılmış ve 17,00 TL olmuştur. 2020 yılı ilk 6 aylık döneminde periyodik olarak yapılması planlanan ÖTV artışı Cumhurbaşkanı kararı ile ertelendiği için 2020 Haziran ayına kadar bu fiyattan satışı yapılacaktır. Ancak, Haziran ayında yapılacak periyodik ÖTV artışı konusunda henüz bir bilgi mevcut değildir.

Alkol Üzerinden Alınan Vergi Gelirleri

Alkol üzerinden alınan ÖTV devlete ciddi bir vergi geliri sağlamaktadır. Alkol üzerinden alınan vergilerin oranı %82,5 seviyelerine kadar çıkmıştır. 2020 yılı için Alkol ve Sigara üzerinden 90 Milyar TL civarında vergi geliri elde edileceği planlanıyor. Fakat alkol ve tütün ürünlerine uygulanan bu yüksek vergi oranları tüketicilerin alışkanlıklarını değiştireceğe benziyor. Birçok alkol tüketicisi yüksek vergiler karşısında kendi içeceğini üretmeye başlamış durumdadır. Hal böyle olunca devletin planladığı vergi gelirlerinde de ciddi oranlarda sapmalar olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir